از نو فرانسه پیروزی انتخابات ریاست جمهوری

از نو: فرانسه پیروزی انتخابات ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اجتماعی راي مردم به محسن‌هاشمي براي شهردار‌شدن بود / علیزاده طباطبایی

دکتر سیدمحمود علیزاده طباطبایی عضویت در نخستین دوره شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را تجربه کرده هست. شورایی که بحث برانگیز ترین و پرسروصداترین شورا در بی

راي مردم به محسن‌هاشمي براي شهردار‌شدن بود / علیزاده طباطبایی

علیزاده طباطبایی : راي مردم به محسن هاشمي براي شهردار شدن بود

عبارات مهم : ایران

دکتر سیدمحمود علیزاده طباطبایی عضویت در نخستین دوره شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را تجربه کرده هست. شورایی که بحث برانگیز ترین و پرسروصداترین شورا در بین ادوار متفاوت شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده هست. از طرف دیگر در شرایط کنونی گزینش شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران به یکی از بااهمیت ترین پرسش های افکار عمومی تبدیل شده است و گمانه زنی های زیادی در این زمینه صورت می گیرد.

راي مردم به محسن‌هاشمي براي شهردار‌شدن بود / علیزاده طباطبایی

علیزاده طباطبایی به عنوان وکیل، وکالت افراد زیادی را به عهده داشته هست. به همین علت و جهت بررسی اتفاقات شورای شهر اول و همچنین بااهمیت ترین دغدغه های گزینش شهردار پایتخت و آگاهی از شرح بعضی پرونده های قضایی با دکتر علیزاده طباطبایی گفت وگو کردیم. علیزاده اعتقاد است: «شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران باید دارای شخصیت نیرومند و قدرت نفوذی باشد که بتواند جهت برطرف کردن پرسشها مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران با مقامات کشور مشورت کند. در شرایط کنونی بعضی عنوان می کنند عالی ترین گزینه جهت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران محسن هاشمی است که بنده نیز با این افراد موافق هستم.

محسن هاشمی هم دارای وجهه ملی است و هم اینکه در بدنه شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران حضور داشته و به خوبی با پرسشها شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران آشنا هست. توصیه دیگر اینکه محسن هاشمی انسان پاکدستی است و تاکنون در هر کجا که مدیریت کرده است کارنامه مثبت و پاکی از خود برجای گذاشته هست. از سوی دیگر بعضی از افرادی مانند آقا حجتی، مهرعلیزاده و مرعشی جهت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران نام می برند که به نظر من با توجه به اتفاقاتی که در حال رخ دادن است شانس آقای مرعشی از بقیه زیاد هست. » در ادامه متن گفت وگوی دکتر علیزاده طباطبایی با «آرمان» را از نظر می گذرانید.

دکتر سیدمحمود علیزاده طباطبایی عضویت در نخستین دوره شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را تجربه کرده هست. شورایی که بحث برانگیز ترین و پرسروصداترین شورا در بی

شما یکی از اعضای شورای اول شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران بودید که با حاشیه های زیادی همراه بود. آیا از شورای اول شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به عنوان یکی از پرسرو صداترین شوراها نام می برند؟

در ابتدای تشکیل شورای اول بااهمیت ترین عنوان مورد نظر اعضای شورا گزینش شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. در آن مقطع زمانی بعضی اعضا بدون مشورت با همه اعضای و آقای عبدا… نوری که مدیر شورا بودند، تصمیم گرفتند یک نفر را به عنوان شهردار پایتخت معرفی کنند. هنگامی که این خبر به آقای نوری رسید ایشان ناراحت شدند و عنوان کردند هنگامی که اعضای شورا حاضر نیستند راجع به گزینش شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران با مدیر شورا مشورت کنند و نظر های وی را بشنوند بنده نیز از ریاست شورا استعفا می دهم و به یک عضو عادی شورا تبدیل می شوم. به همین علت در جلسه اول آقای نوری حاضر نشدند در جایگاه ریاست شورا بنشینند.

این در حالی بود که بعضی نیز از این مسأله استقبال کردند و بی میل به این قضیه نبودند. با این وجود اقلیت شورا تصمیم گرفت با آبستراکسیون جلسه را از حیز انتفاع خارج کند و اجازه ندهد جلسه رسمیت پیدا کند. در این وقت آقای حجاریان به اتاق بنده آمدند و درخواست کردند که در جلسه حضور پیدا کنم که بنده در جواب ایشان عنوان کردم ما با شیوه برخورد با آقای نوری و تصمیمات پنهانی و بدون مشورت با دیگران موافق نیستیم. در شرایط کنونی نیز به نظر می رسد بعضی تلاش می کنند در پستوها و در پشت پرده شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران را گزینش کنند که این رویکرد صحیح نیست و شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران نباید در پستو ها گزینش شود.

به نظر من مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران به آقای محسن هاشمی به عنوان عضو شورای شهر رأی نداده اند و بلکه مردم به محسن هاشمی رأی داده اند که ایشان شهردار آینده پایتخت شود. به همین علت نیز اختلاف رأی محسن هاشمی با نفر دوم خیلی زیاد هست. در شرایط کنونی جایگاه مرحوم آیت ا… هاشمی(ره) و خانواده ایشان در بین مردم جایگاه بسیار اوج و قابل احترامی هست. اوضاع به شکلی است که رأیی که مردم به محسن هاشمی داده اند از رأی بسیاری از پذیرفته شدگان در دیگر گزینش ها زیاد هست. توصیه دیگر اینکه علی رغم اینکه بعضی از مردها عنوان می کنند گزینش اعضای لیست اصلاح طلبان به صورت دموکراتیک صورت گرفته اصلا چنین نبوده هست. به نظر می رسد در پشت پرده جهت گزینش اعضای تازه شورا زدو بند سیاسی صورت گرفته هست. به عنوان مثال آقای محمدعلی زم در زمینه پرسشها فرهنگی صاحب نظر است و نظر های عمیقی در زمینه فرهنگی دارد.

راي مردم به محسن‌هاشمي براي شهردار‌شدن بود / علیزاده طباطبایی

با این وجود ایشان در لیست قرار نگرفته اند و به جای ایشان فرد دیگری در لیست قرار گرفته هست. در نتیجه لیست اصلاح طلبان با شایسته سالاری بسته نشده هست. در شورای اول شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز بنده یک بار به آقای نوری گفتم به نظر من محسن هاشمی با توجه به سابقه اش در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران گزینه خوبی جهت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. با این وجود بعضی از اعضای شورای شهر اول با حمایت از آیت ا… هاشمی و خانواده ایشان موافق نبودند و به همین علت افراد دیگری را جهت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران مورد نظر قرار دادند.

در نهایت اعضای شورای شهر اول چگونه شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران را گزینش کردند؟

دکتر سیدمحمود علیزاده طباطبایی عضویت در نخستین دوره شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را تجربه کرده هست. شورایی که بحث برانگیز ترین و پرسروصداترین شورا در بی

در آن مقطع زمانی اغلب مدیران و معاونان شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران یا در زندان بودند و یا در راهروهای دادگستری حضور داشتند که بنده وکالت بعضی از آنها را نیز برعهده داشتم. با این وجود ما به دنبال فردی بودیم که علاوه براینکه جایگاه قابل قبولی در بدنه جریان اصلاح طلبی داشته باشد ارتباط خوبی نیز با دیگر نهادها داشته باشد. به همین علت آقای الویری را گزینش کردیم که دارای چنین شاخصه هایی بود. با این وجود بعد از مدتی بعضی از اعضای شورا که احساس می کردند آقای الویری تابع نظرات آنها نیست ایشان را مجبور به استعفا کردند.

در مدتی که آقای الویری شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران بود بعضی از اعضای شورای شهر به ایشان فشار وارد می کردند و در این مدت آقای الویری را خیلی اذیت کردند. به نظر من آقای الویری خودشان باید در این زمینه اظهار نظر کنند که در آن مقطع زمانی چه اتفاقی در شورای شهر رخ داد. این دوستان در قضیه استیضاح آقای نوری نیز به مدیر دولت گفته بودند نیاز نیست شما در مجلس جهت دفاع حضور پیدا کنید آیا که ایشان دوباره از مجلس رأی اعتماد خواهد گرفت.

راي مردم به محسن‌هاشمي براي شهردار‌شدن بود / علیزاده طباطبایی

آقای نوری در نهایت استیضاح شد. بدون شک اگر مدیر دولت وقت در مجلس از آقای نوری دفاع می کردند این اتفاق رخ نمی داد. چالش دیگر شورای شهر اول پایتخت کشور عزیزمان ایران گزینش مدیر شورا بود. بعد از اینکه آقای نوری از ریاست شورا استعفا دادند و شورا را ترک کردند اعضای شورا تصمیم گرفتند آقای دوزدوزانی را به عنوان مدیر شورا گزینش کنند. این در حالی بود که بعضی از اعضا و از جمله بنده اعتقاد بودیم باید فردی را به عنوان مدیر شورا گزینش کنیم که توانایی ارتباط با بدنه شهرداری را داشته باشد و آقای دوزدوزانی متعلق به دو نسل قبل بود و نظر هایی را دنبال می کرد که با شرایط شورای شهر همخوانی نداشت.

آقای دوزدوزانی چه دیدگاهی داشتند و هنگامی که ایشان به ریاست شورا برگزیده شدند چه اتفاقاتی در شورا رخ داد؟

ایشان از همان ابتدا شورای شهر را با پادگان اشتباه گرفتند و به محض اینکه مدیر شورا شدند تلاش کردند اتوریته خود را به شورا دیکته کنند. به همین علت بعد از مدتی کسانی که ایشان را به ریاست شورا گزینش کرده بودند در برابر آقای دوزدوزانی ایستادند و به شکل های متفاوت در مسیر حرکت ایشان کارشکنی کردند.

وضعیت به شکلی بود که بعد از یک ماه بعضی از اعضای شورا به دنبال این بودند که آقای دوزدوزانی را از ریاست شورا عزل کنند. این عنوان با تصویر العمل آقای دوزدوزانی مواجه شد و ایشان خطاب به اعضای شورا عنوان کردند شما تنها اختیار راه اندازی دارید و نمی توانید مدیر شورا را عزل کنید. به همین علت در این زمینه جلسات متعددی برگزار شد و با توجه به قانون که عنوان می کرد کسی که راه اندازی می کند اختیار عزل نیز دارد در نهایت آقای دوزدوزانی از ریاست شورا کنار رفتند و جای خود را به آقای خسروی دادند. به نظر من آقای خسروی یکی از ضعیف ترین اعضای شورای شهر اول بودند و در حالی که افرادی مانند آقای عطریان فر نیز در شورا حضور داشتند که از نظر مدیریتی نیرومند بودند در نهایت آقای خسروی به عنوان مدیر شورا گزینش شدند.

در آن مقطع زمانی آقای حجاریان نیز مورد سوء قصد قرار گرفته بودند وگرنه ایشان می توانستند مدیر مناسبی جهت شورای شهر باشند. توصیه دیگر اینکه تنها در دوران شهرداری آقای کرباسچی، شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران در جلسات هیأت دولت شرکت می کرد که این مسأله در پیشبرد برنامه های شورای شهر و شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران بسیار موثر بود. به همین علت نیز مدیر شورای شهر و شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران باید از یک وجهه ملی برخوردار باشند تا بتوانند درجلست هیأت دولت تأثیرگذار باشند ولی آقای خسروی فاقد چنین وضعیتی بودند.

در دوران ریاست آقای خسروی چه اتفاقاتی در شورای شهر رخ داد؟

آقای خسروی انسان شریف و متعهدی بودند ولی شورای شهر رئیسی می خواهد که دارای وجهه ملی و دارای قدرت تعامل با دیگر نهادها باشد. با این وجود آقای خسروی دارای این شاخصه ها نبودند ولی مدت وقت ریاست ایشان بر شورا از همه زیاد بود.

در این مقطع زمانی بعضی از اعضای شورا به دنبال جایگزینی آقای الویری بودند و به همین علت به دنبال آقای ملک مدنی رفتند و تلاش کردن ایشان را راغب کنند که مدیریت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران را قبول کنند. بنده به خاطر دارم هنگامی که این مسأله را با آقای عطریان فر مطرح کردم ایشان عنوان کردند این افراد اشتباه می کنند. آقای عطریان فر گفت این افراد به دنبال فردی هستند که بعد از اینکه شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران شد تابع نظر های آنها باشد ولی آقای ملک مدنی دارای چنین خصوصیاتی نیست و مدیر بسیار مقتدر و توانمندی است و بعد از اینکه شهردار شد به حرف این افراد گوش نخواهد داد.

با این اوصاف بنده و آقای عطریان فر دست از مخالفت با گزینش آقای ملک مدنی برداشتیم و ایشان با پیشنهاد آقای اصغرزاده و حجاریان به عنوان شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران گزینش شدند.در نهایت نیز همین اتفاق افتاد و آقای ملک مدنی بعد از اینکه شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران شدند رویکرد خود را ادامه دادند و اجازه ندادند کسی در کارشان دخالت کند. اتفاق دیگری که در این مقطع زمانی رخ داد این بود که دولت اصلاحات حاضر نشد شرایطی را به وجود بیاورد که آقای ملک مدنی به عنوان شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران در جلسات هیأت دولت شرکت کند.

آیا شوراهای دوم، سوم و چهام شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران عملکرد موفقی داشتند؟

هنگامی که اصولگرایان شورای دوم شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را به دست گرفتند شهرداری را گزینش کردند که تا آن وقت هیچ شناختی از وی وجود نداشت و کسی با سابقه وی آشنایی نداشت. با این وجود احمدی نژاد در طول دو سالی که شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران بود به صورت کلی تابع شورای شهر دوم بود. این در حالی است که حدود300 میلیارد تومان از منابع مالی شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران در این مقطع زمانی هنوز اوضاع مشخصی ندارد و مشخص نیست در چه راهی هزینه شده است است.

احمدی نژاد در طول مدیریت خود بر شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران بودجه های زیادی را به هیأت های مذهبی واگذار کرد که مورد خوشایند اصولگرایان بود. با این وجود هنگامی که احمدی نژاد به ریاست جمهوری دست پیدا کرد از هیچ کدام از اصولگرایانی که در شورای شهر به وی کمک کرده بودند استفاده نکرد و رابطه خود را با شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران قطع کرد به شکلی که اجازه نداد شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران در جلسات هیأت دولت شرکت کند. احمدی نژاد حتی مطالبات شهرداری را نیز پرداخت نکرد و به صورت علنی در برابر شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران ایستاد.

دکتر نجفی در جایی به بنده عنوان کردند شورای دوم و سوم به مراتب از شورای اول شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ضعیف تر عمل کردند و شورای شهر اول در بسیاری از پرسشها از شوراهای بعدی عملکرد قابل قبول تری داشت. در این زمینه یک خاطره نیز تعریف کنم که خالی ازلطف نیست. یک زمانی همه اعضای شورای شهر اول با مدیر دولت وقت دیدار داشتیم. مدیر دولت خطاب به ما عنوان کردند در شورای شهر چه خبر است و آیا این قدر با هم دعوا می کنید؟ آقای عطریان فر در پاسخ گفت: « شما پانزده نهنگ را در یک آکواریوم جمع کرده اید و انتظار دارید به هم تنه نزنند!» شرایط شورای شهر اول دقیقأ به همین صورت بود.

در شورای شهر بعضی از اعضا سابقه وزارت داشتند، بعضی در گذشته معاون وزیر بودند و بعضی نیز در کارنامه خود سابقه استانداری داشتند. در نتیجه به صورت طبیعی اصطکاک بین افراد زیاد بود. از سوی دیگر وزیر کشور وقت یعنی آقای موسوی لاری و آقای ابطحی که در آن مقطع معاون مدیر جمهور بودند بر این باور بودند که مدیریت شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران دست هرکدام از جریان های سیاسی باشد آن جریان پیروز انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. به همین علت نیز شورای شهر را در حالی که چند ماه تا آخر دوره خود وقت داشت منحل کردند. این افراد امید داشتند فردی را به عنوان شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران گزینش کنند که بتواند در جهت برنامه های اصلاح طلبان حرکت کند. در این مقطع زمانی آقای عطریان فر ریاست شورای شهر را برعهده داشتند و آقای ملک مدنی شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران بودند.

در شرایط کنونی گمانه زنی های زیادی جهت گزینش شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران صورت گرفته هست. به نظر شما عالی ترین گزینه جهت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران چه کسی است؟

به نظر من شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران باید شخصیتی نیرومند و دارای قدرت نفوذ باشد که بتواند جهت برطرف کردن پرسشها مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران با مقامات کشور مشورت کند. در شرایط کنونی بعضی عنوان می کنند عالی ترین گزینه جهت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران محسن هاشمی است که بنده نیز با این افراد موافق هستم. محسن هاشمی هم دارای وجهه ملی است و هم اینکه در بدنه شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران حضور داشته و به خوبی با پرسشها شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران آشنا هست. توصیه دیگر اینکه محسن هاشمی انسان پاکدستی است و تاکنون در هر کجا که مدیریت کرده است کارنامه مثبت و پاکی از خود برجای گذاشته هست. بعضی از افرادی مانند آقا حجتی، مهرعلیزاده و مرعشی جهت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران نام می برند که به نظر من با توجه به اتفاقاتی که در حال رخ دادن است شانس آقای مرعشی از بقیه زیاد است.

توهین کنندگان به مدیر جمهور در روز قدس از نظر قانونی و حقوقی چه وضعیتی دارند؟ آیا این اقدام جرم بوده است؟ مجازات این جرم چیست؟

براساس قانون هر فردی که به مدیر جمهور و یا سران قوا در حین انجام وظیفه و یا به باعث آن توهین کند به سه تا شش ماه حبس یا74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد. در نتیجه توهین کنندگان به مدیر جمهور یا باید بین سه تا شش ماه به زندان بروند و یا اینکه تا74 ضربه شلاق بخورند. با این وجود این توهین نباید به شخص حسن روحانی صورت گرفته باشد و بلکه باید به مدیر جمهور کشور توهین شده است باشد.

این در حالی است که عباراتی مانند «آخوند آمریکایی»، دروغگو و مقایسه آقای روحان با بنی صدر در روز قدس، مصداق بارز توهین به مدیر جمهور به عنوان شخص دوم نظام است و مجازات سه تا شش ماه حبس و یا74 ضربه شلاق دارد. این افراد چون آقای روحانی مدیر جمهور کشور بودند به ایشان توهین کرده اند. در نتیجه جرم عمومی است و نیاز به شکایت مدیر جمهور ندارد و دادستان باید در این زمینه مسأله را پیگیری کند.

پرونده مهدی هاشمی در چه وضعیتی قرار دارد؟

پرونده مهدی هاشمی دارای امیدواری های شده است بود که متأسفانه با درگذشت آیت ا… هاشمی این امیدواری ها نیز از بین رفته هست. آقای مهدی هاشمی تأکید زیادی دارند که شرح پرونده رسانه ای نشود به همین علت از بیان شرح آن معذور هستم. با این وجود در ماه های گذشته و تا قبل از درگذشت آیت ا… هاشمی تقاضای دادرسی در حال پذیرفته شدن بود که با درگذشت آیت ا… هاشمی این روند نیز متوقف شده است است.

اخبار اجتماعی – آرزوی بزرگ

واژه های کلیدی: ایران | شهردار | شهرداری | شورای شهر | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs