از نو فرانسه پیروزی انتخابات ریاست جمهوری

از نو: فرانسه پیروزی انتخابات ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی توافق هسته‌ای فقط به نفع کشور عزیزمان ایران بود / جان بولتون

مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه تمام منافع برجام جهت کشور عزیزمان ایران بوده هست، گفت که توافق هسته‌ای به هیچ وجه در جهت منافع راهبردی آمریکا نبود و به همی

توافق هسته‌ای فقط به نفع کشور عزیزمان ایران بود / جان بولتون

جان بولتون: توافق هسته ای فقط به نفع کشور عزیزمان ایران بود

عبارات مهم : ایران

مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه تمام منافع برجام جهت کشور عزیزمان ایران بوده هست، گفت که توافق هسته ای به هیچ وجه در جهت منافع راهبردی آمریکا نبود و به همین علت مدیر جمهور از آن خارج شد.

به گزارش ایسنا، جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت وگو با شبکه صدای آمریکا راجع به دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در مقایسه با روسای جمهور قبلی، گفت: مدیر جمهور ترامپ در مبارزات انتخاباتی اش همواره تاکید می کرد که قصد دارد منافع ملی آمریکا را در راس اولویت های کاری اش قرار دهد و من فکر می کنم این شاخصه مشخص دوره ریاست جمهوری او در بیش از یک سالی است که سر کار بوده است.

توافق هسته‌ای فقط به نفع کشور عزیزمان ایران بود / جان بولتون

بولتون ادامه داد: ترامپ پرسشها فراوانی، از جمله ایران، کره شمالی و خاورمیانه به ارث برده هست. دولت اوباما یا به این پرسشها پیگیری نکرده، یا به صورت اشتباه به این پرسشها پرداخته بود. این بخش بزرگی از مسئولیت های ترامپ بوده هست. دولت بوش نیز زمانی که روی کار آمد، چنین ایده ای وجود داشت که دیگر پرسشها دنیا حل شده است و جنگ سرد نیز به آخر رسیده است و تنها عنوان مهم، رشد اقتصادی است ولی ناگهان واقعه یازدهم سپتامبر رخ داد.

وی همچنین راجع به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس گفت: این مسئله به اعتبار آمریکا، به خاص اعتبار مدیر جمهور آمریکا باز می گردد. تمام نامزدهای موفق ریاست جمهوری تاکنون در مبارزات انتخاباتی خود قول داده بودند که سفارت آمریکا را به قدس انتقال یافته خواهند کرد ولی این کار را نکردند. این به دنیا می فهماند که هنگامی که او حرفی می زند آن را انجام می دهد.

مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه تمام منافع برجام جهت کشور عزیزمان ایران بوده هست، گفت که توافق هسته‌ای به هیچ وجه در جهت منافع راهبردی آمریکا نبود و به همی

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود: تصمیم اخیر وی (ترامپ) جهت خروج از توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران نیز به همین شکل بوده هست، لیکن او در جریان مبارزات انتخاباتی همواره می گفت که این توافقی بسیار بد هست. ترامپ با خروجش از برجام، تنها به صحبت هایی که نزدیک به دو سال به طور مستمر راجع به این توافق گفته بود، عمل کرده است.

بولتون در پاسخ به این پرسش که آیا وی انتظار دارد کشور عزیزمان ایران به میز مذاکره بازگردد یا این مسئله به نوعی به رویارویی میان دو کشور تبدیل شود، بیان کرد: من فکر نمی کنم هیچ رویارویی رخ دهد، بلکه به صورت اجتناب ناپذیر هنگامی که تحریم های آمریکا به اجرا درآیند، بر اروپا تاثیرگذار خواهد بود و میزان تجارت و سرمایه گذاری های کشورهای اروپایی را در کشور عزیزمان ایران کم کردن خواهد داد، سپس کشور عزیزمان ایران با انتخابی بسیار سخت مواجه خواهد شد.

وی گفت: البته آنها خیلی دوست دارند این توافق را ادامه دهند، لیکن تمامی منافع اقتصادی توافق در جهت کشور عزیزمان ایران بود. این در حالی است که اکنون آن منافع در معرض قطع شدن قرار گرفته اند.

توافق هسته‌ای فقط به نفع کشور عزیزمان ایران بود / جان بولتون

بولتون ادعا کرد: حتی بعد از لغو تحریم ها اقتصاد کشور عزیزمان ایران در شرایط بدی قرار دارد. من فکر می کنم ادامه شرایط کنونی جهت کشور عزیزمان ایران بسیار سخت باشد.

این مقام آمریکایی که همواره مواضع کاملا ضد ایرانی داشته هست، در پاسخ به سوالی راجع به مواضعش درقبال عوض کردن نظام در کشور عزیزمان ایران مدعی شد: این نشانه دولت آمریکا نیست. نشانه این است که مانع از آن شویم که آنها حتی بتوانند به سلاح هسته ای نزدیک شوند. از نظر من، با از بین رفتن منافع اقتصادی که مدیر جمهور اوباما براساس این توافق به کشور عزیزمان ایران اعطا کرده بود، ایرانیان خواهند گفت – همان طور که تصور می کنم شاید مقامات کره شمالی نیز به همین علت گفته باشند – ما دیگر این را نمی توانیم تحمل کنیم لیکن هزینه هایی که باید جهت تسلیحات هسته ای بپردازیم، بیش از حد زیاد است.

مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه تمام منافع برجام جهت کشور عزیزمان ایران بوده هست، گفت که توافق هسته‌ای به هیچ وجه در جهت منافع راهبردی آمریکا نبود و به همی

بولتون در ادامه ادعاهایش گفت: روش اوباما جهت مذاکره راجع به این توافق به گونه ای بود که منافع آن پیشاپیش به کشور عزیزمان ایران می رسید و این یکی از غلط های اساسی این توافق بود. این در حالی است که به سادگی باید گفت این توافق در کانون مهم خود، یعنی در جهت منافع راهبردی آمریکا نبود. این توافق به شکلی مؤثر کشور عزیزمان ایران را مهار نکرده بود تا این کشور نتواند کماکان به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای قابل حمل با موشک باشد. این توافق فاقد ساز و کارهای مؤثر راستی آزمایی بود.

وی با بی اعتبار دانستن آژانس بین المللی انرژی اتمی و سرویس های اطلاعاتی آمریکا همچنین مدعی شد: ما در حالی وارد این توافق شدیم که هیچ نوع اطلاعاتی به غیر از آنچه سرویس های اطلاعاتی مان به ما داده بودند، راجع به برنامه نظامی کشور عزیزمان ایران نداشتیم و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به سادگی تدابیر و آمادگی کافی جهت انجام بازرسی ها نداشت. از این رو، ما می دانیم که در قلب این توافق، دروغی راجع به اهداف نظامی (هسته ای) کشور عزیزمان ایران وجود داشت و اطلاعاتی که به تازگی اسرائیل فاش کرده هست، کاملا نشان دهنده همین مسئله است.

توافق هسته‌ای فقط به نفع کشور عزیزمان ایران بود / جان بولتون

بولتون در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا نباید به هر توافقی که امضا کرده، عمل کند و آیا خروج آمریکا از برجام، مانع حصول توافق میان آمریکا و کره شمالی نخواهد شد، در اظهاراتی متناقض بیان کرد: به نظر من، هر توافقی که بر پایه دروغ قرار داده شده است باشد، معتبر نیست و همین امر باعث تضعیف آن شده است هست. در هر صورت، مدیر جمهور باید منافع راهبردی آمریکا را در نظر بگیرد. به عنوان مثال، هنگامی که جورج دبلیو بوش، مدیر جمهور اسبق آمریکا، از معاهده ضد موشک های بالستیک خارج شد، به این علت نبود که روسیه در حال نقض آن پیمان بود، ولی علت خروج آمریکا این بود که دنیا عوض کردن کرده بود. فکر می کنم درخصوص توافق با کشور عزیزمان ایران نیز این توافق هرگز در جهت منافع آمریکا نبوده و با گذر وقت نیز اوضاع در حال اصلاح نبوده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا به علاوه گفت: من واقعاً فکر می کنم که خروج آمریکا از برجام احتمال دستیابی به توافق با کره شمالی را تحت تاثیر قرار دهد، لیکن مقامات کره شمالی به خودشان خواهند گفت این کاملا واضح است که ما نمی توانیم توافقی مانند کشور عزیزمان ایران به دست آوریم که آنقدر جهت ما مساعد و مطلوب باشد. بنابراین، اگر ما خواستار هر توافقی با آمریکا هستیم، باید به مراتب زیاد از برجام طبق شرایط و خواسته های آمریکا باشد.

مقامات آمریکایی در حالی ادعاهای واهی و تکراری خود علیه کشورمان را مطرح می کنند که کشور عزیزمان ایران همواره در گذشته و اکنون تاکید می کند که هیچ گاه به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای نبوده و تنها جهت تعامل با جامعه بین الملل پذیرفت تا وارد مذاکرات هسته ای شود.

همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین ارزیابی خود از پرسشها باقیمانده درخصوص برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران که پیش از اجرای برجام منتشر شد، تائید کرد که هیچ شواهدی دال بر وجود جنبه های نظامی در فعالیت های هسته ای یران وجود ندارد.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | آمریکا | ایرانی | بولتون | ایرانیان | دونالد ترامپ | ریاست جمهوری | مقام آمریکایی | مقامات آمریکا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs