از نو فرانسه پیروزی انتخابات ریاست جمهوری

از نو: فرانسه پیروزی انتخابات ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی امید تازه دانشمندان جهت رسیدن به منبع بی‌نهایت انرژی , گرافن

محققان دانشگاه آرکانزاس به تازگی موفق شده‌اند که با استفاده از گرافن یک منبع انرژی تمام‌نشدنی تولید کنند.

امید تازه دانشمندان جهت رسیدن به منبع بی‌نهایت انرژی , گرافن

گرافن؛امید تازه دانشمندان جهت رسیدن به منبع بی نهایت انرژی

عبارات مهم : انرژی

محققان دانشگاه آرکانزاس به تازگی موفق شده است اند که با استفاده از گرافن یک منبع انرژی تمام نشدنی تولید کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، با وجود کارکردهای متعدد گرافن در زمینه های متفاوت محققان همچنان به دنبال استفاده زیاد از توانایی های این “آلوتروپ” کربن هستند.

امید تازه دانشمندان جهت رسیدن به منبع بی‌نهایت انرژی , گرافن

گرافن یکی از اشکال متفاوت عنصر کربن است که در آن اتم ها به صورت شبکه ای و متصل به هم قرار گرفته و یک ساختار دوبعدی به ضخامت یک اتم را تشکیل می دهند. گرافن توانایی منحصر بفردی در رسانایی الکتریسیته و گرما دارد.

نام یکی از آلوتروپ هایِ کربن هست. متشکل از لانه زنبوری SP2 و همچنین گرافین نام یکی از آلوتروپ هایِ کربن هست. متشکل از SP+SP2 هیبریدیزه شده؛ البته گرافین و گرافن را نباید با هم اشتباه گرفت. ولی فواید آن ها آن قدر به هم مشابه هستند که به جای هم به کار می روند.

محققان دانشگاه آرکانزاس به تازگی موفق شده‌اند که با استفاده از گرافن یک منبع انرژی تمام‌نشدنی تولید کنند.

گرافن یک لایه کربن به ضخامت یک اتم است که توانایی رسانایی آن بهتر از مس است و جهت دستگاه های الکترونیکی بسیار کارآمد است.

در گرافیت (یکی دیگر از آلوتروپ هایِ کربن)، هر کدام از اتم هایِ چهارظرفیتیِ کربن، با سه پیوندِ کووالانسی به سه اتمِ کربنِ دیگر متصل شده است اند و یک شبکه گسترده را تشکیل داده اند. این لایه خود بر رویِ لایه ای کاملا مشابه قرار گرفته است و به این ترتیب، چهارمین الکترونِ ظرفیت نیز یک پیوندِ شیمیایی داده هست، ولی پیوندِ این الکترونِ چهارم، از نوعِ پیوندِ واندروالسی است که پیوندی ضعیف هست. به همین علت لایه هایِ گرافیت به آسانی بر رویِ هم سُر می خورند و می توانند در نوکِ مداد به کار بروند. گرافین ماده ای است که در آن تنها یکی از این لایه هایِ گرافیت وجود دارد و به عبارتی چهارمین الکترونِ پیوندیِ کربن، به عنوان الکترونِ آزاد باقی مانده است.

محققان دانشگاه آرکانزاس در تحقیقات خود به صورت تصادفی یکی از اتم های موجود در شبکه گرافن را جنبش می کردند که موجب جنبش کل شبکه و ایجاد جریان متناوبی شد که شدت جریان آن می تواند جهت نیرودهی به یک ساعت مچی به صورت مداوم کافی باشد.

امید تازه دانشمندان جهت رسیدن به منبع بی‌نهایت انرژی , گرافن

آنها در بررسی های خود متوجه شدند با توجه به حرکت براونی اتم ها در گرافن به محض جنبش یکی از اتم ها این انرژی در کل شبکه تکثیر می شود و این عنوان باعث می شود که کل شبکه مانند امواج دریا نوسان کند.

این حرکت نوسانی می تواند به عنوان یک منبع انرژی مورد استقاده قرار بگیرد.

محققان دانشگاه آرکانزاس به تازگی موفق شده‌اند که با استفاده از گرافن یک منبع انرژی تمام‌نشدنی تولید کنند.

نحوه استخراج انرژی الکتریکی از گرافن به این ترتیب است که گرافن را در بین دو الکترود فلزی قرار می دهند و بعد از جنبش اتم ها، یک لبه صفحه گرافن موج گرفته و اوج می آید و صفحه مثبت را لمس می کند و مجددا به سمت معکوس حرکت کرده و صفحه منفی را جنبش کرده که با ادامه این روند جریان متناوب ایجاد می شود و با قرار دادن این مجموعه در مدار می توان از آن به عنوان منبع تغذیه استفاده کرد.

مطمئنا در ابعاد میکروسکوپی، انرژی تولید شده است فوق العاده محدود است ولی این عنوان کاملا نسبی است.

امید تازه دانشمندان جهت رسیدن به منبع بی‌نهایت انرژی , گرافن

هر موج در منطقه ای به سطح 10 نانومتر مربع ایجاد می شود و هنگامی که با یکی از الکترودها تماس برقرار می کند 10 پیکووات برق تولید می کند که به اندازه یک جرقه کوچک است ولی زمانی که ضخامت صفحات گرافن به 10 میکرون(10 هزار نانومتر) برسد میزان تولید انرژی به صورت نمایی زیاد کردن می یابد.

در مجموع این صفحات گرافنی می توانند انرژی مورد نیاز یک ساعت مچی را تامین کنند و از نظر تئوری این انرژی هیچگاه به آخر نمی رسد.

با توجه به دستاورد محققان دانشگاه آرکانزاس آینده نگری می شود به زودی گرافن به عنوان یکی از مطرح ترین رساناها در زمینه های متفاوت از فیلترهای آبی گرفته تا کفش های ضد حرارت مورد استفاده قرار بگیرد.

اما مهمترین دستگاه هایی که با استفاده از این فناوری ساخته می شوند، دستگاه های حساسی هستند که در زمینه های متفاوت نظیر حسگرهای زیستی و دستگاه های پوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرند.

نتایج این تحقیقات در ژورنال Physical Review Letters انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: انرژی | استفاده | الکترونیکی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs